Linde E30H-01/600
Request a quote
Engine
Electric
Capacity
3000kg
Displayed hours
7899
Description
Halfcabin, 3rd valve, integral sideshift, Battery 4PzS620 Ah (2017)
General
SKU number
18013
Brand
Linde
Model
E30H-01/600
Chassis number
H2X387C001755
Year of Manufacture
Displayed hours
Equipment
Halfcabin, 3rd valve
Technical
Engine
Electric
Capacity
3000 kg
Load center
600 mm
Mast
Type
Triplex 3F
Lifting height
6750 mm
Closed Height
2940 mm
Freelift
2200 mm
Fork carriage
integral sideshift
Forks
Fork length
1200 mm