Linde E50/600HL (388)
Request a quote
Engine
Electric
Capacity
5000kg
Displayed hours
7477
Description
Capacity 5.000 kgs @ 600 mm LC. Full cabin (no heater, no left door), 3rd and 4th valve, hook on forkspreader / sideshift with forks 2400 mm. Battery 6PzS 930 Ah (2018). As New Non Marking tyres.
General
SKU number
18088
Brand
Linde
Model
E50/600HL (388)
Chassis number
H2X388J01418
Year of Manufacture
Displayed hours
Equipment
Technical
Engine
Electric
Capacity
5000 kg
Load center
600 mm
Mast
Type
Standard 2W
Lifting height
3700 mm
Closed Height
2804 mm
Freelift
150 mm
Fork carriage
standard
Forks
Fork length
2400 mm